Mizaç Mektebi Neyi Amaçlıyor?

5000 yıllık Geleneksel Tıbbı, insanlara tanıtmak, unutulan değerleri tekrar gün yüzüne çıkarmak, sağlık alanında hizmet veren kişi ve kurumlara temel ve profesyonel eğitimler vermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, aile içi iletişim, anne-baba-çocuk eğitimi, İslami Aile yapısı gibi toplum menfaatine yönelik bilgilendirici, eğitici, öğretici seminer, panel, konferans ve söyleşilerle sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor. Sağlıklı beslenen, sağlıklı düşünen, sağlıklı yaşayan ve sağlığını koruyan nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Mizaç İlmi Hakkında...

İnsan anatomisini olusturan dört temel unsur; Hava, Su, Ateş ve Toprak'ın Mizacç ilminde karşılığı, Kan, Balgam, Safra ve Sovdadır. Kendinizin ve karşınızdaki kişinin Mizacını öğrenerek karakter analizini nasıl yapabilirsiniz? Karakterleri değiştirmek mümkün mü? Hangi Mizaçlar, Hangi Mesleklere Uygundur? Mizacı öğrenerek nasıl sağlıklı yaşayabiliriz? Mizaç bilinmeden Hacamat ve Sülük Yapılabilir Mi? Hangi Mizaçlarda Hangi Hastalıklar Görülür? Mizaca göre beslenmeyle hastalıklar önlenir mi?

Hacamatın Etkileri Nelerdir?

Hacamatın etkilerinden bazıları şunlardır;

Hacamat Bağışıklık sistemini güçlendirir (hücreleri artırır), toksinleri dışarı atar. Toplanan kanın vücüttan atılması kan dolaşımını hızlandırır. Kan hücrelerini yeniler. Kan yapım merkezlerini harekete geçirir, hafızayı kuvvetlendirir, Uyuşukluğa iyi gelir. Faydaları saymakla bitmeyen hacamatın 70 çeşit hastalığa etkisi ispat olunmuştur.

İslami Tıpta Hacamat Noktaları Nelerdir?

İslami Tıptaki hacamat uygulama noktaları Çin, Hindistan, Amerika ve Avrupadaki hacamat noktalarıyla farklıdır. Genel noktalar; hastalık durumlarında yapılabilir ve hastalıkları önlemek içinde bu noktalar kullanılır. Lokal noktalar; hadis kaynaklarından alınan bilgilere göre bazı hastalıklara fayda verir.
Baş hacamatı; migrene, sırt hacamatı; tansiyon hastalıklarına bacak hacamatları; kadın hastalıkları ve benzeri bir çok hastalıklara iyi gelir. Bu noktalar çok önemli ve belirli hastalıklara etkisi olduğuna göre haccamın bu noktaları çok iyi bilmesi gerekir. Maalesef ülkemizde uygulanan hastalığı iyileştirme yöntemleri İslami tıp noktaları değil Çin Hindistan ve Avrupadan gelen kupaterapi noktalarıdır.
Bu noktalar çakralara göre yapılmaktadır. Bu uygulamaların Geleneksel İslami Tıpta karşılığı yoktur.